Breccia Sarda

Breccię wyróżnia smużasta struktura. Dominującym kolorem jest beż, ale dopatrzeć możemy się również szarości oraz miejsc wchodzących w jasny brąz. Marmur ten jest bardzo nieregularny w swoim wyglądzie - laik widząc dwa różne kawałki nawet z tej samej płyty może pomyśleć, że ma do czynienia z zupełnie innymi rodzajami kamienia naturalnego.

Breccia Sarda wyglądem przypomina trawertyn Classico jednak ma dużo bardziej litą powierzchnię i mocną strukturę, a także nie występują na niej swoiste "dziury", a jedynie drobniutkie pory. Podobnie jak trawertyn, Daino jest materiałem dość miękkim (w rozumieniu skali Mohsa około 5 na 10), a dodatkowo nasiąkliwym. Dlatego też w kuchni raczej nie uświadczymy blatów wykonany z tego marmuru (nie wytrzymały by panujących tam warunków - kontaktu z tłuszczami, kwasami, a także nożami). Za to doskonale sprawdza się jako materiał na inne elementy funkcjonalno-ozdobne, które nadają wnętrzom oryginalnego i nietuzinkowego wyglądu.

Parametry techniczne

Kraj pochodzenia:
Włochy
Kolor kamienia:
beżowy, kremowy, piaskowy, szary, jasnybrąz
Gęstość objętościowa (kg/m3):
2600-2650
Nasiąkliwość:
0,4-0,45%
Wytrzymałość na zginanie (MPa):
14,90-15,50
Wytrzymałość na ściskanie (MPa):
201-215
Zastosowanie:
wykończenia wnętrz - blaty łazienkowe, okładziny ścienne, parapety, płytki podłogowe, rzeźby
Powierzchnia:
polerowana
Dostępność materiału:
płytki w grubości 1 i 1,5cm, duże płyty w grubości 2 i 3 cm

Z Brecci bardzo często wykonuje się parapety wewnętrzne, blaty łazienkowe, portale kominkowe oraz posadzki wewnątrz budynków. Jeżeli chodzi o te ostatnie to mogą być układane zarówno z tradycyjnych płytek o wymiarach 61×30,5×1 cm lub z dużych płyt (nawet 3mx2m) o grubości 2 lub 3 cm. Przy znacznych powierzchniach na pewno efektowniejsze i wytrzymalsze będą duże kawałki, ale wiąże się to z większą inwestycją. Jednak patrząc na piękno i ekskluzywność tego materiału oraz możliwości układania niesamowitych wzorów (np. odbicia lustrzane uzyskiwane poprzez polerowanie przeciwnych stron dwóch sąsiednich płyt z tego samego bloku) cena na pewno pozostanie kwestią drugorzędną. Architekci często polecają Breccię do wnętrz w stylu rustykalnym, do połączeń z motywami drewnianymi oraz wszędzie tam gdzie potrzeba ciepłych, przyjemnych kolorów,czyli w obiektach takich jak łazienki oraz SPA. Dzięki naturalnemu pięknu oraz właściwościom tego kamienia bardzo łatwo przejdziemy w stan komfortu i głębokiego odprężenia.
Jeśli chodzi o konserwację to Daino Reale należy impregnować najlepiej dwa razy w roku. Najlepsze do tego są preparaty, takie jak Proseal lub trochę tańszy Hydrex. Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się pięknem wypolerowanego marmuru to musimy chronić go przed kontaktem z kwasami oraz bezpośrednim działaniem promieni UV ponieważ oba spowodują stosunkowo szybkie zmatowienie powierzchni marmuru.