Granit to głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna kwaśna skała magmowa. Występuje w różnych odcieniach - zaczynając od całkowicie jasnych, a kończąc na czarnych. Zazwyczaj granit nie ma jednolitej struktury i jako skała naturalna posiada liczne przerosty, plamki oraz czasem przebarwienia, która nadają mu niezwykłego uroku.
Granit to kwaśna skała magmowa – głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna, częściej średniokrystaliczna. Głównymi minerałami budującymi granit są kwarc (20 –60%) oraz skalenie (40 – 80%). Inne minerały występują już w mniejszych ilościach. Granit występuje w różnych odcieniach – zaczynając od całkowicie jasnych, a kończąc na czarnych. Zazwyczaj granit nie ma jednolitej struktury i jako skała naturalna posiada liczne przerosty , plamki oraz czasem przebarwienia, która nadają mu niezwykłego uroku.
Granity, ze względu na łatwą obróbkę oraz szeroką dostępność, używane są w budownictwie (zewnętrznym i wewnętrznym) jako kamień budowlany i dekoracyjny. Z granitu wyrabia się elementy takie jak blaty kuchenne, blaty łazienkowe, lady barowe i sklepowe, stoliki, parapety, elewacje, posadzki, obudowy kominków, schody, podstopnice oraz oczywiście nagrobki. Granity ze względy na niewielką porowatość (w przeciwieństwie do marmuru) doskonale sprawdzają się w miejscach takich jak kuchnie gdzie są narażone na działanie czynników zewnętrznych – kwasów, tłuszczów oraz innych płynów. Największe złoża granitu na świecie występują głównie w Indiach, Chinach , Szwecji, Finlandi, Włoszech, Hiszpani, Francji, USA a także w Polsce. W naszym kraju granit wydobywany głównie jest na terenie Dolnego Śląska. W miastach takich jak Strzegom czy Strzelin.