Verde Guatemala

Verde Guatemala to marmur pochodzący aż z Ameryki Południowej, a dokładniej Brazylii. Jak sama nazwa wskazuje (hiszpański verde - zielony) dominującym kolorem w przypadku tego kamienia jest zieleń, ale gdzieniegdzie przenika również szarość, biel, a nawet dopatrzeć się można delikatnych ciemnych miejsc.

Struktura tego marmuru to totalny chaos. Smugi występujące w tym marmurze wyglądają jak żyły lub połączenia neuronowe w skali makro. Taka prezencja nadaje Verde Guatemali niepowtarzalnego charakteru. Tą kompozycję barw oraz kształtów trzeba zobaczyć, piękno Glorii jest nie do opisania. Widząc takie cudo, nikt nie będzie miał wątpliwości, że ma do czynienia z tworem od początku do końca ukształtowanym przez naturę.

Parametry techniczne

Kraj pochodzenia:
Brazylia
Kolor kamienia:
zielony, szmaragdowy, trochę białych miejsc, czerń
Gęstość objętościowa (kg/m3):
2680
Nasiąkliwość:
0,44%
Zastosowanie:
wewnątrz pomieszczeń, schody, posadzki, parapety, wykończenia łazienek, obłożenia kominków
Powierzchnia:
polerowana, satynowana
Dostępność materiału:
płytki grubości 1cm, duże płyty 2 lub 3 cm

Kamień ten (jak wszystkie marmuru jest pochodzenia metamorficznego) najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie wewnętrznym. Ze względu na dominujące odcienie zieleni idealnie wpasowuje się w ekskluzywne łazienki jako materiał na blaty, parapety lub okładziny elewacyjne. Przy bardziej wyszukanych projektach z Guatemali wykonuje się całe posadzki lub okładziny basenów czy jacuzzi w obiektach typu SPA. Surowiec ten użyty nawet w dużych ilościach nie przytłacza, a tworzy kompozycję jakby naturalną. Marmury mają w sobie coś tak niebywałego, że podczas spędzania czasu w pomieszczeniu nim wykończonym czujemy się zrelaksowani i możemy efektywnie naładować swoje „baterie„. Oprócz walorów estetycznych marmur bardzo dobrze kumuluje ciepło i dlatego ogrzewanie podłogowe pod posadzką marmurową jest bardzo efektywne, a dodatkowo daje korzyści ekonomiczne. Polerowana, jak również satynowana powierzchnia marmuru jest bardzo łatwa w konserwacji oraz czyszczeniu. Marmur zaimpregnowany profesjonalnym preparatem i czyszczony bez użycia środków żrących, a jedynie za pomocą wody będzie służył i fascynował swoim pięknem przez długie lata, a nawet dekady.
Mimo niebywałego piękna, Verde Guatemali nie powinno montować się jako blatu roboczego czyli w kuchni lub na ladzie restauracyjnej/barowej. Marmur cechuje większa ścieralność oraz nasiąkliwość niż granit czy konglomerat kwarcowy i dlatego powierzchnie intensywnego użytku nie powinny być nim wykańczane.